Travel Memoir: Morocco/Fas Hatirasi

Morocco is one of my favourite place that I’ve visited and in fact, I hope to revisit it soon. Marrakech, Aït Benhaddou, Essaouira were some of the cities and areas I have visited in 5 days.  Although it’s been almost two years since I’ve been there, still I can remember almost everything. First of all, it is authentic, fantastic and mystic. Secondly, it is cheap to travel from Europe and bargain deals could be found on significant holiday websites. For instance, I booked my hotel+flight from London to Marrakech via lastminute.com just under £200 pp for 4 nights and 5 days at 3* hotel just near the famous Jemaa El-final square and to be honest it was a last minute booking so I guess if I booked in advance it could have been much cheaper.

Fas,  ziyaret ettiğim yerler arasinda en sevdiğim yerlerden biridir ve aslında Fasi yakında tekrar ziyaret etmeyi umuyorum. Marakeş, Aït Benhaddou, Essaouira, 5 gün içinde ziyaret ettiğim şehirlerden ve yerlerden bazılarıydı. Oraya gitmemim ustunden neredeyse iki yıl geçmesine rağmen neredeyse her şeyi hatırlıyorum. Her şeyden önce otantik, muhteşem ve mistik. İkincisi, Avrupa’dan seyahat etmek ucuzdur ve buyuk tatil internet sitelerinden uygun fırsatlar bulunabilir. Örneğin, otel +ucak Londra’dan Marakeş’e lastminute.com üzerinden sadece £200 kb altındaydi ki 4 gece 5 gün 3* otel ve ustune Jemaa El-fenaa meydanına cok yakındik. Dürüst olmak gerekirse reservasyonumda zaten son dakikaydi  ve belkide önceden reservasyon yaptirsaydik çok ucuz olabilirdi.

First Impression/Ilk Izlenim

It was the hot and dry weather, but it was breezy, so I didn’t complain much. For more information about Moroccan weather, please go to this link http://www.lonelyplanet.com/morocco/marrakesh/weather. Although the airport in Marrakesh is very close to city centre, each taxi driver was talking at the same time and giving their offers for our destination when we just walked out from the airport exit. If you going to take a taxi, I advise you to talk slowly and make an explicit agreement on the price and if you can write the amount somewhere like on your smartphone note it down to prevent any misunderstanding or trickery. For those who have the low budget, there is a bus service going into city centre stopping at various locations, and it is cheap and safe during the day. In my opinion, I can tell that Moroccans are hospitable to tourists.

Sıcak ve kuru bir havasi var ancak pek şikayet etmedim cunku hava da serin bir yel . Fasin hava durumu hakkında daha fazla bilgi için şu linkten daha fazla bilgiye ulasabilirsiniz: http://www.lonelyplanet.com/morocco/marrakesh/weatherm . Her ne kadar Marakeş havaalanı şehir merkezine cok yakin olsada ragmen biz kapidan cikarkenden her taksi şoförü bize gidecegimiz yeri sorarak fiyat teklifleri vermeye baslamisti ki nerdeyse hepsi ayni anda konusuyordu. Taksi alacaksanız yavaş konuşmanız ve fiyat konusunda açık bir anlaşma yapmanızi tavsiye ediyorum ve eger akıllı telefonunuzdaki gibi her hangi bir yere rakamlari yazabiliyorsanız yazin ki yanlış anlama veya varsa hilekarligin onune gecmis olasiniz. Düşük bütçeye sahip olanlar için sehir merkezene giden ve çeşitli duraklarda duran bir otobüs servisi var ve gerçekten ucuz ve gündüzleri de güvenli. Kişisel gözlemlerime dayanarak Faslılarin turistlere sicak kanli ve misafirperver olduklarini  soyleyebilirim.

Marrakech

There are interesting places to see and things to do in Marrakech and to be honest 2 days out of our 5 days in Morocco wasn’t enough for us. Jemaa El-Fnaa square is a must see place both during the day and at night for sure. Our hotel ( Hotel Island 3* and it was just fine) was only 2 minutes walk away from the square, so I considered us lucky by choosing this hotel. Apart from that, there are many other authentic boutique hotels (riads) around the square. The Jemaa square is very diverse and alive with different people across Morocco and tourists around the world. You can find almost anything on the market nearby, but I advise you to be careful with what you buy and its price. For example, I got beautiful Moroccan lantern for 25 dirhams, but when I asked the price at first, it was 80 dirhams so you can get hilarious numbers with objects. I assume most people can tell when an object is overpriced, so you should practice bargaining before coming to Marrakech or otherwise, you will eventually develop your skill on that. Besides this, if you check other websites, it is also advised to be cautious while shopping at Jemaa. Apart from that, almost all points of interest in Marrakech are within walking distance to the Jemaa El-Fnaa square.

Marakeş’te görmek için güzel yerler var ve de yapılacak farkli aktiviteler. Dürüst olmak gerekirse, Fasta gecirdigimiz 5 gününun 2 gunu bu  Marakese ayirmamiz yeterli değildi. Jemaa El-Fnaa Meydanı hem gündüz hem de gece gorulup gezilemesi gereken kesin bir yerdir. Otelimiz (Hotel Islane 3* ve standartlar cercevesinde iyiydi)  meydanından sadece 2 dakika yürüme mesafesindeydi bu yüzden şanslıydik. Bunun dışında meydana cok yakin veya cevresinde birçok otantik butik otel (riads) mevcut. Jemaa meydanı, Fasli ve dunyanin dort bir tarafindan gelen turistlerle çok renkli ve canli bir meydan olma ozelligi ile gercekten one cikiyor. Meydanin yanindaki pazarda hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz, ancak satın aldığınız mal ve fiyatlara dikkatli olmanızı öneririm. Örneğin, begendigim bir Fas feneri icin ilk once 80 dirham ardindan 25 dirhama dusen bir indirimle aldim yani ilk önce fiyatı sorduğunuz nesnelere komik rakamlar duyabilirsiniz. Bir cismin ne zaman abartili pahalı olduğunu sanirim herkes anlayabilir, bu nedenle pazarlık konusunda bilginiz yoksa Marakeş’e gelmeden önce pazarlık becerilerini gelistirebilirsiniz zaten eger yoksa bile burada gelisebilir. Ayrıca, diğer web sitelerini kontrol ederseniz, alışveriş yaparken ve eski pazarda gezinirken ihtiyatlı davranmanız tavsiye edilir. Bunun dışında neredeyse diger tum gezilecek yerler Jemaa El-Fnaa meydanına yürüme mesafesindedir.

IMG_7740.JPG

Picture 1: Jemaa El-Fnaa Square/Meydani

Where to Visit/Gorulecek Yerler

  • Jemaa El-Fnaa
  • Koutoubia Mosque
  • Saadian Tombs
  • Majorelle Gardens
  • Menara Gardens
  • Marrakech Museum
  • El Badi Palace
  • Musee Tiskiwin
  • Dar Si Said

Besides these places, there are other places you can find on a google search to visit in Marrakech. I strongly recommend a walk around the Jemaa square to explore and if you like walking walk to other points of interest near but please remember it can be hot during the day. On the other hand, I can’t really describe the spirit of the square; it is very diverse, mystic, old and new, west and east together. I shouldn’t write more about Marrakech because I hope that I have given you enough motivation to go and see it with your own eyes if you haven’t been there yet. Lastly, I believe 3-4 days is enough for a city like Marrakech. Some tips: there is currency exchange office on the street where you enter near  Post office facing the Jemaa square, remember to bargain while shopping, be cautious in the old square for pickpockets and drug sellers.

Bu yukarida yazdigim yerlerin haricinde google’da aramalarda diger baska yerler bulabilirniz. Size tavsiyem Jemaa Meydanı çevresinde mutlaka yuruyus yapip etrafi kesvedin ve hatta yakinlardaki diğer gorulecek noktalara yürüyün ama havanin sıcak olabilegini hatırlatmak istiyorum. Meydanın ruhunu gerçekten tarif edemiyorum; Çok farklı, eski ve yeni bir arada, mistik, batı ile doğu birlikte. Marakeş hakkında daha fazla yazmamalıyım çünkü umarım gidip kendi gözlerinizle görebilmeniz icin yeterince ilham verdim sizlere eger gidip gormediyseniz tabi. Son olarak, Marakeş gibi bir şehir için 3-4 gün yeterli olduğunu düşünüyorum. Bazı ipuçları:  Jemaa meydanına bakan Posta ofisinin yanindaki sokakta döviz bürosu var, alışveriş yaparken pazarlık yapmayı hatirlayin, meydanin orada yan kesicilere ve uyuşturucu satıcılarına karsi dikkatli olun.

A night Camping in Desert and High Atlas Mountains/ Colde bir gece Kamp yolculugu ve Atlas Daglari

IMG_8314.JPG

Picture 2: A view from High Atlas Mountain/ Atlas Daglarindan bir manzara

You can find many tour agencies on TripAdvisor running day trips from Marrakech. For us, we had chosen the one that our hotel has offered for 1-night desert camping. Mostly they all do the same route with same stops for 1-night desert camping with similar price. Unfortunately, I can’t really remember the price, but I guess it was around £20-30 or it could be even less than £20. The price included camping in desert, dinner and breakfast but it wasn’t the real Sahara desert with sand hills; apparently Sahara desert is 2 days drive from Marrakech. However, I really enjoyed the tour. My favourite stop was Aït Benhaddou which took my breath away; it took me to another age of time that it almost felt like a time travel to me. Long story short you can plan your visit to Morocco including a 1-day tour or if you have extra days in Marrakesh you can go to 1-night desert camp tour which will be a lovely adventure for you but, please checks the stop list before you decide and don’t go with high expectations.

Marakeş’ten günlük geziler yapan bir cok tur agentesini tripadviser da bulabilirsiniz. Biz bizim  otelimiz bize sundugu 1 gecelik çöl kampı turunu seçmiştik. Çoğunlukla  1 Gece Colde Kamp turunu aynı rotayla/duraklarla, aynı veya cok yakin fiyatlarla hemen hemen tum tur agenteleri sunuyorlar. Ne yazık ki, fiyatı gerçekten hatırlayamıyorum ama sanırım yaklaşık £20-30 ya da £20’dan daha az bile olabilirdi sanırım. Çöl de akşam yemeği ve kahvaltı tur fiyatina dahil ama malesef kum tepeleri ile gerçek bir çöl değildi cunku gercek  Sahra çölü, Marakeş’ten 2 gün sürüş mesafesinde. Ancak, tur gerçekten keyifli gecti. En sevdiğim durağı, nefesimi uzaklaştıran Aït Benhaddou idi; Neredeyse bir zaman yolculuguna cikmis gibi hissettim başka bir çağa götürdü beni. Uzun lafin kısasi Marrakeshte ekstra günunuz varsa ve Fas ziyaretinizi buna gore ayarlayip, sizin için çok güzel bir macera olacak olan 1 gece çöl kampı turlarina katilabilirsiniz  ama karar vermeden önce lütfen rota ve durak listesini kontrol edin ve de lutfen yüksek beklentileri ile gitmeyin.

IMG_8333.JPG

Picture 3: Aït Benhaddou

Essaouria

IMG_8138.JPG

Picture 4: City view from the fort/ Kaleden bir Manzara

It is a small sea town just two-hour drive away from Marrakech. You can rent a car to go there because the petrol and day renting was cheap (Luckily our hotel has arranged our car to our hotel doorstep and handled the renting formalities). Driving on intercity roads was smooth, and you should always watch your speed when driving because there were speed controls in almost every town you drive through. In my opinion driving through different cities in Morocco was adventurous and it helped us to expand our view on Morocco as we were able to see different people with varying styles of life/stories. On the other hand, there are not much to see in Essaouira apart from the fort and the harbour (where some Game of Thrones scenes were taken) but walking around the old town, and the ocean view was fantastic. Compare to Marrakesh, Essaouira was very calm and entirely though it was expensive to buy souvenirs or to eat (p.s. people who wish to smoke Moroccan hush it is also costly in Essaouira, and the quality is not good).

Marakeş’e sadece iki saat mesafede olan küçük bir deniz kenti. Oraya gitmek için bir araba kiralayabilirsiniz bizim yaptigimiz gibi cunku hem kiralama hemde benzin ucuzdu (Sansli olarak otelimiz bizim icin arabayi otel kapimiza kadar getirip kiralamayi aranje etmisti). Şehirler arasi yollarda sürüş rahatti ve sürüş halindeyken hemen hemen her şehirde hız kontrolleri olduğundan, sürüş esnasında daima hızınızı izlemelisiniz. Bence Fas’taki farklı kasabalardan gecip gitmek maceracıydı ve farklı insanlarla farklı yaşam stilleri/hikayeleri görürken Fas ile ilgili bakis acimizi genişletmemizde bize yardımcı oldu. Öte yandan, Essaouira’da kale ve limandan (Bazi Game of Thrones karelerinin cekildi yer) ayrı gorulecek pek bir yok ama eski okyanus manzarası ve eski kent yani liman etrafinda yuruyus harikaydı. Marakeşle karşılaştırıldığında, Essaouira çok sakin bir yer ancal hediyelik esyalar ve yemek biraz daha pahalıydı (Fasa gelip te Fas otu denemek isteyenlere dip not: Essaouria’da pahalı ve kalite iyi değil).

Overall/Ozetle

The Jemaa square will take you to another dimension, and I believe it is one the must-see places on the planet. In my opinion, Morocco is authentic country and 5 days I spent there were full of adventure and I hope to revisit it soon, but this time it will be for 2 weeks road trip from south Morocco to the North. Lastly, I hope you enjoyed reading this post about Morocco, and I hope it will provide you with some useful information for those who plan to visit there.

Jemaa Meydanı sizi başka bir boyuta götüreceginden eminim ve sanırım yeryüzünde gezilip gorulmesi gereken yerlerden biri olduğuna inanıyorum. Bence Fas otantik ülke ve orada geçirdiğim 5 gün macera doluydu ve hatta o kadar sevdim ki tekrar ziyaret etmeyi umut ederim, ama bu sefer 2 haftalik güney Fas’tan Kuzey’e araba yolculuğu turu için ziyaret edeceğim. Umarım  Fas hakkındaki bu yazimi okumaktan keyif almışsinizdir ki Fasi  eger daha once ziyaret etmediyseniz ziyaret etme planlarini yapmaya baslamanizi motive etmis ve de kullanisli bilgiler sunmustur.

Bon voyage

Iyi yocluklar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close