Journey Begins

Turkce icin alta ininiz

I took this photo today on a day trip. This area in the picture is part of the beautiful west coast of northern part of Cyprus. This view reminded me of one aspect of the life which is to never look back because, if we keep looking at the past and by this I mean if we get stuck in the past, we lose what have in right now.  Just like watching back while driving a car on the road will put you in danger… In this post I would like to share some tips on what we should do before we go to sleep and after we wake up. Besides this, I wanted to remind you it is not right to be stuck in the past nor daydream about the future. The only and one correct thing which we can own is right NOW!

Just like driving the car on the road, we shouldn’t look back nor not too distant to prevent car going off the road or in another direction. With this example, I hope I made it clear to you. For many of us, it is difficult to do this because of differing reasons. Yet, commonly we are stuck in the past because of the unpleasant situation which took place at now or otherwise we are daydreaming of future as we hope things will change and get better. Well first thing first, we can change things by changing how we feel and think. Most people misunderstand the secret about ‘feelings and thoughts’ (not the secret book-law of attraction) our feelings attract what’s happening around us NOT what’s happening around us makes us how we feel.

Mostly, if you have the negative feeling within, that is the reason why you are facing a negative situation. Therefore, you attract ‘more sadness’ into your life or situations to make you feel ‘more upset’. Simply you became a magnet for unpleasant situations.For the case, negative feeling is any type of feeling not related to love such as sadness or rage. Secondly, our thoughts are a reflection of how we feel, and our feelings are a reflection of what we think. Therefore, we must pay attention to both! Either way, we must observe one or another to understand what’s going on within because whatever going on inside of you; eventually will be your environment. This may be hard to do so or even absorb what I am saying right now. But at the end, we all change and I hope you start at one point. Let me give you straightforward advice which will help you.

Sleeping and dreaming are mysterious. Science has just begun to uncover mysteries of what is happening when we sleep. However, for now, let us focus on right before sleeping. It is said that our brain is very absorbent and barriers to our subconsciousness become very thin just before we go dreaming, I mean going into sleep (the time differing from one another) let’s say 5 minutes before in our scenario… Unfortunately, I can’t provide a source on this, but I’m sure you can find this information on the web or in psychological journals. Here is what I do and in fact, I know many do before going to sleep: repeat affirmations! Because it is the most effective time to repeat affirmations and therefore to manifest as it is easier to send thoughts into your subconscious.  If you can say affirmations out loud, then do it, please. This will even help you more… For instance, I repeat  “I am wealthy healthy happy and safe” for 5 times. In my opinion, this can be the most common affirmation to manifest abundance. Remember, to repeat at least 5 times and to show appreciation. Showing appreciation at the end of an affirmation will make it even stronger. For the case, I say thank you for 5 times. This will help you to break the chains in your subconscious.

On the other hand, when I wake up, I repeat it again first thing in the morning before I get up. In addition to this, I show blessings to my day with gratitude (then I do sun salutation-yoga-). I appreciate anything comes into my mind that instant. For example, if I have an appointment, I picture everything going so confident, and I thank how positive and smooth it went. Sending positive vibes to your day as it already happened will change your day, and in time you will be master of this and realise how this changes your day and consequently your whole life.

Most importantly please feel gratitude and feel thankful because you were sleeping in your bed (and safe), you are healthy, you have a shelter, running water etc. You can find dozens of things to be thankful for and yet most of us take them for granted. We forget we live in a surplus and abundant world. Appletree has dozens of apples. To make my point clear here, please wake up with gratitude and feel it, please; send positive vibes to your day by imagining everything is going so smooth… Appreciation is the key to unlock the door for abundance. This secret is written in almost every book and mentioned in nearly every religion.  Be grateful for the day you woke up to see and send blessings with thanks. This daily routine will transform your life in time and help you to stay in the moment not to dwell on the past nor dream about future.

I shared these daily routines with you to help you understand the power of feelings and thinking. Of course, there are hundreds of ways to stay in now. In this article, I have just shown you some daily routines which will help you to create your own life and therefore live your day. Yet please remember that everything needs time. There is a different timing for every seed to blossom so give yourself some time. Your mindset will change at your particular time.

Wishing you all the best.

Yolculuga Baslayalim

Bu fotoğrafı bugün Kıbrıs’taki bir günlük gezi sırasında cektim. Bu manzara bana hayatta geriyte bakmamamizi hatirlatti çünkü geriye bakmak yani geçmişe sıkışmak şu anda olanları kaybetmemize neden olabilir ve daha onemlisi yolumuzu kaybetmemize. Tıpkı yolda bir araba kullanırken geriye dönüp bakmamiz gerektigi gibi ki bu sizi tehlike altına sokacaktır, hayattada geriye bakmamaliyiz gecmis yasanmistir ve bitmistir iyisiyle kotusuyle… Bu yazıda, yatmadan once ve uyandığımızdan sonra  ne yapmamız gerektiği üzerine bazı ipuçlarını paylaşmak isterim ki hayatimiz daha postif olabilsin. Bunun yanında hatırlatmak isterim ki, geçmişte sıkışıp kalmamak ya da geleceği surekli hayal edip hayal perest olmak pek de güzel değil. Sahip olabileceğimiz tek gerçek sey varki oda şu an yani ŞİMDİ dir!

Çoğumuz için farklı sebeplerden dolayı bunu yapmak zordur. Yine de, sıklıkla şu an gerçekleşmekte olan tatsız durumdan dolayi  ya geçmişe sıkışiriz ya da  bu tatsiz durumun degisecegini umut ederek gelecegi hayal ederiz. Ilk önce, degisimi biz yapariz buda nasıl hissettiğimizi ve düşünce şeklimizi değiştirerek yapariz. Çoğu kişi, ‘duygular ve düşünceler’ hakkındaki sırrı yanlış anlar (the secret taki cekim yasası değil). Duygularımız çevremizde olan olaylari çeker, Çevremizde olan şeyler bizim nasıl hissettiğimizi degil.

Çoğunlukla, içinizdeki olumsuz bir hisse yani duyguya karşı olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmanızın sebebi budur. Bu nedenle, uzgun olmaniz veya sinirli olmaniz yaşamınıza bu tarz durumlari daha da cekecektir yani daha fazla uzulmenize veya sinir olmaniza sebeb olacaktir ve bu olaylar zincirinin devamidir. Yeni tatsız durumların mıknatısı oluyorsunuz. Olumsuz duygu, üzüntü ya da öfke gibi sevgiyle ilgili olmayan SEVGI olmayan herhangi bir duygu türüdür. İkincisi ise, düşüncelerimiz de aslinda nasıl hissettiğimizin bir yansımasıdır. Yani bize hislerimizin ne oldugunu hatirlatir. Aynı şekilde, duygularımız da düşüncelerimizn bir yansımasıdır. Her iki durumda da, içeride olup bittiğini anlamak için ikisinden birini gözlemlemeliyiz; çünkü içinizde olup bitenler; Sonunda  çevrenizde vuku bulacktir. Bunu yapmak en basta zor olabilir yani gozlemlemek ya da şu anda söylediğim şeyi benimsemek. Fakat sonuçta hepimiz değişiriz ve umarım bir noktadan başlayarak sizde bunlari kavramaya acik olmaya baslarsiniz. Size başlamanıza yardımcı olacak basit bir tavsiye vereyim.

Uyku ve ruyalar esrarengizdir; ancak bilim bunlarin  pek çok gizemini ortaya çıkarmaya başlamıştır. Ancak, şimdilik uyumaya başlamadan önceye odaklanalım. Uyku moduna gecmeden hemen onceki anlarin beynimizin en çok emici olduğu anlardan oldugu ve bilinçaltimiza acilan kapinin aralandigi anlar oldugu soylenir bununda (kisiden kisiye farklı zaman) 5 dakika önce oldugunu var sayalim… Ne yazık ki burda bununla ilgili bir kaynak sağlayamayacagim ancak eminimki bu bilgileri web’de veya psikolojik dergilerde bulabilirsiniz. İşte burada yapacağımiz ve eminim ki bir cogunun yaptigi uykuya dalmadan once olumlamalari tekrar etmek; ve bu olumlamalari icinizden geliyorsa yuksek sesle 5 kez tekrarlamak. Eger yuksek sesle soyleyimoyorsaniz onemi yok icinizden tekrar edin. Örneğin, 5 kere ” zenginim saglikliyim mutluyum ve guvendeyim”  ifadesini tekrarlayin. Saniyorum ki bu, en yaygın olumlama olabilir ve sonunda da sukran göstermek için 5 kez teşekkür ederim deyin. Burda onemli olan en az 5 defa bir olumlama tekrar etmek ve sukran duymak. Bu, bilinçaltınızdaki zincirleri kırmanıza yardımcı olacaktır. Sukran everenin kapilarinin anahtaridir.

Öte yandan, uyandığımda  kalkmadan yine ayni olumlamayi  tekrar ediyorum. Buna ek olarak en onemlisi günüme şükranla basliyorum ve gunume positif titresimler yolluyorum  (ayrica yogada güneşi selamliyorum). O an aklıma gelen şeyleri takdir ediyorum ve sukrediyorum.Örneğin, randevum varsa, her şeyin çok olumlu olacağını hayal ediyorum ve ne kadar olumlu ve pürüzsüz gittiği icin sukrediyorum. Zaten yaşanmış gibi gününüze olumlu titresimler göndermek gününüzü değiştirecek ve zamanla değişerek bunun ustasi olacaksiniz ve gününüzün ve dolayısıyla hayatınızın nasıl değiştiğini kesfederek anlayacaksınız.

En önemlisi,  şükrani hissetmek, çünkü bir evin var, uyuyacak bir yatagin var (ayrıca güvendesinde), sağlıklısin, cesmeden akan temiz suyun  vb. Var. Sukredecek duzinelerce sey bulabiliriz ancak çoğumuz farkinda bile degiliz ne kadar sansli oldugumuzun ve bize sunulanlarin. Ve hatta onceden bahsettigim gib evrenin bolluk icinde bir yer oldugunun. Meseleyi burada açıklığa kavuşturmak için, lütfen gune sukranla uyanıp bunu hissedin; Gününüze olumlu dusunceler gönderin her şeyin çok düzgün gittiğini hayal edin… Şükran, bolluk ve bereket kapisinin kilidini acan anahtarıdır. Bu sır neredeyse her kitapta yazılmış ve hemen hemen her dinde bahsedilmistir.Şükredin onemli degil sabah akliniza gelen herhangi bir duruma insanlara objelere ne geliyorsa o sabah o an akliniza. Yeni bir gune uyandiginiz icin sukredin.Yatmadan ve uyandiktan sonra yapılan bu günlük rutinler, hayatınızı zamanla değiştirecektir. Ancak şunu unutmayın ki her şeyin zamana ihtiyacı vardır. Ornegin her tohumun çiçek açması için benzersiz bir zamanlamasi vardir, bu nedenle kendinize biraz zaman tanıyın;eski kaliplariniz ve zihniyetiniz zamanla değişecektir.

Hepinize en iyisini diliyorum.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close