First thing First

Turkce icin Asagiya ininiz.

We all have stories to share, and in fact, all of us should share their story with the world. As we live, we learn so we could inspire one another to help us connect more. I decided to start writing a blog to express myself.  I have travel stories and self-improvement experiences to share with you if you can spare your valuable time to read my stories and if you do I appreciate it. Thank you for reading this because I feel like sharing all of these with you will inspire you and other people. What about this motto of my blog: many who reads and understands will find their real power within as well as inspiration needed to overwhelm obstacles in their lives and correspondingly,  realise how beautiful gift it is to live here on earth. An important reminder for you at the beginning which I will always try to remind you is that what we live is based on how we FEEL or THINK. Simple as that.

I have the lot to tell you but for now, let me explain to you what this blog will be focused on. I intend to write my travel stories, and secondly, I’ve been reading lots of self-improvement books, attended seminars, plus I’m a certified pranic healer. Also, I am Sociology with Criminology graduate which helped me to understand behaviours and mindsets of human beings in varied ways. Although, I am UK graduate I am Turkish Cypriot, so I apologise for my writing or grammar mistakes if I have any.

I will provide you with some tips and advice based on daily life routine which I learned from many books, yoga, seminars and experienced from interacting with beautiful people. So in simple words let go and open up yourself to what universe has to offer you. For instance,  tips on how to clear your old mindset, invite abundance and love into your life and believe me we are already living in an abundant universe (first you must start to think in this way and choose to accept it) but somehow we forget this.

For many of you concepts, I mentioned above may be funny or unfamiliar. However, I would like to invite you to have an open mindset. Actually, we must have an open mindset; we should be ‘open’;  open to the new, limitless possibilities in life because the universe has its interconnected mystic flow and in fact, once we let go or intend to let go, we can see the glimpse of the bigger picture. I hope you will enjoy reading my posts.

Ready to Set sail?

Best.

Yelken Acalim

Öncelikle

Hepimizin paylaşacağı öyküler vardir, aslında hepimiz hikayelerini dünyayla paylaşmalı cunku hepimiz farkli hayatlar yaşayoruz ve paylasmak birbimizi daha iyi anlamaya ve bağ kurmamıza yardımcı olabiliyor. Boylelikle de birbirimize ilham verebiliriz. Bunun için bu blogu yazmaya karar verdim; Seyahat hikayelerimi ve kisisel gelisim ustune deneyimlerimi, sizlere ilham verecek bir sekilde yazmaya niyet ediyorum ve bunada inaniyorum. Ornegin bu ilham kendi icinizdeki gücu farketmenize yardimci olmasi ve bununla beraber hayatlarınizdaki engelleri asmanizi, burada yani dünyada yaşamanın ne kadar güzel bir armağan olduğunu ve yaşadıklarimizin  nasıl hissettiğimize veya ne düşündüğümüze bagli oldugunu anlayabilmenize yardimci olmasi gibi. Bu asilnda bu kadar basit.

Sizlere söyleyecek çok şeyim var aslinda, ama şimdilik bu blogun nelere odaklanacağını açıklayayım. Birincisi seyahatler ustune. İkincisi de, çok fazla (ki ne kadar okusak azdir) kisisel gelisim ustune  okudugum kitaplardan, katildigim seminerlerden, edindigim deneyimlerden, ve pranik şifacı egitiminden kazandigim bilgilerden, ve ayrıca Sosyoloji ile Kriminoloji mezunu olamin bana kattigi insanların davranışlarını ve zihniyetlerini çeşitli şekillerde anlamamda yardımcı olacak donanimlarimdan derleyip hazirlayacagim yazilarla sizlere ilham olmak ve de yardimci olmak.

Ayni zamanda, bir cok guzel insandan ogrendigim, birçok kitaptan, yogadan, seminerlerden ve diger deneyimlerimden öğrendiğim günlük yaşam rutinine dayalı bazı ipuçları ve tavsiyeler sunacağım  sizlere. Örneğin, eski zihniyetinizi temizleme, hayatiniza bolluk ve sevgiyi davet etme ki aslinda zaten bolluk dolu bir evrende yaşıyoruz (ilk olarak buna inanmaya başlamalıyız, dusunmeli ve bunu kabul etmeliyiz), ancak bir şekilde cogumuz bunu unutup, inanmayı bıraktik coktan.

Çoğunuz yukarıda bahsettiğim konseptlerin komik oldugunu dusunebilirsiniz veya yabancı oldugunuzu.  Ancak sizi ufkunuzu açmaya ve acik olmaya davet ediyorum. Açık fikirli olmalıyız; Biz ‘açık’ olmalıyız; hayatin sonsuz sınırsız yeni olanaklarina açık olmalyiz, çünkü evren birbirine bağlı mistik bir akışa sahiptir ve aslında, bırakmayi sectigimizde ya da bıraktığımızda, daha büyük resmi görmeye baslariz. Umarım yazılarımı okumaktan keyif alacaksınız.

Yelken açmaya hazır mısın ?,

Iyi dileklerle.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close